International Ballet and Contemporary Dance Competition

Vienna, February 5th-9th 2019

"discovering young talents"

WINNERS of the 2nd Edition of European Ballet Grand Prix 2018 Vienna

 
 
 
 
             
 

Winner of EUROPEAN BALLET GRAND PRIX 2018

         
  ID 4292 Variation from La Esmeralda Elena Iseki Staatliche Ballettschule Berlin, Germany

P- Juniors Classic Solo

 
             
  Winner of the Jury Prize          
  ID 4150 Laurencia Variation Dóra Szelényi Hungarian Dance Academy, Budapest

P- Juniors Classic Solo

 
             
  Winner of Karl Musil Prize          
  ID 4110 Le Corsaire, Male Variation Solomon Osazuva Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria

P- Juniors Classic Solo

 
             
 

Winner of Fanny Elssler Prize

         
  ID 2255 Indigo Isabelle Zombron City Dance School and Conservatory, USA

P- Kids Contemporary Solo

 
             
             

Winners in the category Non- Professional MINI CLASSIC SOLO

           
Prizes ID Name of the Piece Name School    
1st Prize 146 Variation from Harlequinade Akari Noda Takae Kuroki Ballet Studio, Japan    
2nd Prize 1243 Anyuta, Tarantella Variation Kiera Ulreich Tanz- und Ballettschule Vera Aleksenko, Austria    
3rd Prize 1192 Sylphide variation Maeva Ilie Ballet Art, Romania    
             

Winners in the category Non- Professional MINI CONTEMPORARY SOLO

           
1st Prize 1107 Aristocats Iarina Goga Studiourile de balet "Simona Noja" Romania    
1st Prize 1232 Homeless child Anna Kudinova Private    
3rd Prize 1147 Checking Strings Elena Rebeca Bosneanu Dance Conspiracy, Romania    
             

Winners in the category Non- Professional MINI CONTEMPORARY DUO

           
3rd Prize 1183
1221
Little Dolls - CAB- Classical Academy of Ballet, Portugal    
             

Winners in the category Non- Professional KIDS CLASSIC SOLO

           
1st Prize 2105 Variation from Harlequinade Veia Mara Lampert Ballet Center of Cebu, Phillipines    
2nd Prize 268 Variation from Diana and Acteon Yune Fukuta Takae Kuroki Ballet Studio, Japan    
3rd Prize 2278 Variation from La fille mal gardée Tudorache Cristina Elena Independent    
             

Winners in the category Non- Professional KIDS CLASSICAL DUO

           
1st Prize 2212
2213
Spanish Duet Lara Leal, Leonor Santos CAB- Classical Academy of Ballet, Portugal    
2nd Prize 2214, 1221 Red Ridding Hood Ariana Rocha, Samanta Rusu CAB- Classical Academy of Ballet, Portugal    
             

Winners in the category Non- Professional KIDS CLASSIC BIG GROUP

           
3rd Prize 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1209 1244 2189 Waltz M. Neagu, M. Magit, M. Ilie, C. Iacob, L. Soana, A. Mihailoaie, D. Anghel, B. Pirvu, E. Ignat Ballet Art, Bucharest, Romania    
             

Winners in the category Non- Professional KIDS CLASSIC SMALL GROUP

           
3rd Prize 2287
2268
2267
POLKA COPIILOR A. Popescu, D. Antonescu, D. Neagoe

Studioul de balet al Operei Nationale Bucuresti, Romania

   
             

Winners in the category Non- Professional KIDS CONTEMPORARY SOLO

           
1st Prize 2105 Elastic Heart Veia Mara Lampert Ballet Center of Cebu, Phillipines    
2nd Prize 260 Alone Maria Teresa Simões

Escola de Dança do Colégio da Rainha Santa Isabel, Portugal

   
3rd Prize 2278 Party Freak Tudorache Cristina Elena Independent    
             

Winners in the category Non- Professional KIDS CONTEMPORARY SMALL GROUP

           
1st Prize 276, 267, 260, 277 Appart M. Neri, M.V. Vilaranda Rocha, M. T. Simoes, M.B. Silva

Escola de Dança do Colégio da Rainha Santa Isabel, Portugal

   
2nd Prize 2213,2214,2215 Reflecting Light L.Leal, S. Rusu, F. Bucel CAB- Classical Academy of Ballet, Portugal    
             

Winners in the category Professional KIDS CLASSIC SOLO

           
1st Prize 279 Variation from Paquita Nina Cagnin Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
2nd Prize 2173 Coppelia, Swanilda variation Veselina Ilieva Independent    
3rd Prize 2238 Variation from Harlequinade Filipa Bacelar EDD - Escola Domus Dança, Portugal    
             

Winners in the category Professional KIDS CONTEMPORARY SOLO

           
1st Prize 279 Soul Nina Cagnin Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
1st Prize 2255 Indigo Isabelle Zombron City Dance School and Conservatory, USA    
2nd Prize 2173 IN SEARCH FOR A MEMORY Veselina Ilieva Independent    
3rd Prize 286 Space Closed Nicol Kasikova JK Ballet Master Program, Prag, Cech Republic    
             

Winners in the category Non-Professional TEENS CLASSIC SOLO

           
2nd Prize 329 Variation from Paquita Anna Funakura RBS Ballet Company, Japan    
3rd Prize 327 Variation from La Fille mal gardée SARA YAMASHITA RBS Ballet Company, Japan    
             

Winners in the category Non- Professional TEENS CLASSICAL BIG GROUP

           
3rd Prize 2278, 2285, 2282, 2283, 2286, 3279, 3281, 3284 POLKA  

Studioul de balet al Operei Nationale Bucuresti, Romania

   
             

Winners in the category Non - Professional TEENS CONTEMPORARY SOLO

           
1st Prize 337 Waves YAĞMUR TUNGAN Diyaroglu Ballet School, Turkey    
2nd Prize 3178 THE LAST FALL Christina Gaki Independent  
2nd Prize 392 Alone Judith Po Ballet Center Cebu, Phillipines  
3rd Prize 3120 Breathe me Alexandra Cristiana Nuna Studiourile de Balet "Simona Noja", Romania  
3rd Prize 371 Human Power Mana Yamada Takae Kuroki Ballet Studio, Japan  
             

Winners in the category Non- Professional TEENS CONTEMPORARY DUO

           
3rd Prize 335,336 Don't you.. Defne Dosay, Ceren Dosay Diyaroglu Ballet School, Turkey    
             

Winners in the category Professional TEENS CLASSIC SOLO

           
1st Prize 330 Lully's Gavotte from The Flames of Paris Ilina Eder Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
2nd Prize 3239 Halt de Cavalerie, Pierre Vasco Yü Belo EDD - Escola Domus Dança, Portugal    
3rd Prize 3124 Le Corsaire, Medora Variation Joana Senra

Conservatory Dance School, Lisbon, Portugal

   
             

Winners in the category Professional TEENS CONTEMPORARY SOLO

           
1st Prize 363 La Follia Kalina Petkova Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
2nd Prize 3289 Drops Gvendolin Nagy Hungarian Dance Academy, Budapest    
3rd Prize 3130 Conversation with the innerside Dali Ni Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
3rd Prize 3146 Dream a dream Gaia Fredianelli Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
             

Winners in the category Non- Professional JUNIORS CLASSIC SOLO

           
1st Prize 4202 Carnaval Pedro Oliveira Brito Lume Casa Cultural, Sao Paolo, Brazil    
             

Winners in the category Non- Professional JUNIORS CONTEMPORARY SMALL GROUP

           
2nd Prize 4216,4218,3154,2222 The Drought N. Santos. B. Oliveira, D. Santos, C. Azevedo An-Dança, Portugal    
             

Winners in the category Non- Professional JUNIORS CONTEMPORARY SOLO

           
1st Prize 4202 Atualidade Pedro Oliveira Brito Lume Casa Cultural, Sao Paolo, Brazil    
2nd Prize 483 Cisne Bárbara Andrade

Escola de Dança do Colégio da Rainha Santa Isabel, Portugal

   
3rd Prize 498 Leopoldine Clara Wilcock Le petit conservatoire de Bron, Lyon, France    
             

Winners in the category Professional JUNIORS CLASSIC SOLO

           
1st Prize 4110 Le Corsaire, Male Variation Solomon Osazuva Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
1st Prize 4293 Le Corsaire, Ali´s Variation Mattheus Barbossa de Jesus Staatliche Ballettschule Berlin, Germany    
2nd Prize 4242 Talisman, Male Variation Frederico Loureiro EDD - Escola Domus Dança, Portugal    
2nd Prize 4225 The Sleeping Beauty, Act2 Desire´s Variation Robert Koch

JK Ballet Master Program; Brno Dance Conservatory, Cech Rep.

   
3rd Prize 4127 Variation from The Awakening of Flora Rubina Ellenrieder Hungarian Dance Academy, Budapest    
3rd Prize 4198 Variation from Grand Pas Classique Maho Higashi Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
             

Winners in the category Professional JUNIORS CLASSIC PAS DE DEUX

           
1st Prize 4294,4295 Flames of Paris, Grand Pas de deux Shino Tsuratani, Haruto Goto Staatliche Ballettschule Berlin, Germany    
             

Winners in the category Professional JUNIORS CLASSIC DUO

           
1st Prize 496, 4117 Ocean and Pearls Akae Yoshida, Shiori Takano Kawamoto Ballet School, Japan    
             

Winners in the category Professional JUNIORS CONTEMPORARY SOLO

           
1st Prize 4242 Somnium Frederico Loureiro EDD - Escola Domus Dança, Portugal    
1st Prize 4142 When I fall YARDEN ZANA Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
2nd Prize 4144 Pain Ioana Lucia Ghivercea Dance Conspiracy Craiova, Romania    
3rd Prize 4121 Shark Sarah Dadonova

JK Ballet Master Program / Dance Conservatory of Prague

   
3rd Prize 4138 My way Diana Zinchenko Ballettakademie der Wiener Staatsoper, Austria    
             

Winners in the category Non- Professional SENIORS CONTEMPORARY SOLO

           
1st Prize 5176 Sem Sentido Natália Falcão Malosá Studio de Dança, Brazil    
             

Winners in the category Professional SENIORS CLASSIC SOLO

           
1st Prize 5288 Variation from Le Corsaire Péter Horváth Hungarian Dance Academy, Budapest